środa, 20 lipca 2016

Najnowsze pozycje na liście UNESCO – Azja i Oceania

UNESCO to organizacja wspierająca rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej. Na Liście UNESCO znajdują się 1052 obiekty. Zwiedzenie ich wszystkich zajęłoby nam niecałe trzy lata (jeśli wziąć pod uwagę, że 1 dzień – 1 obiekt). Dzisiaj zajmiemy się najnowszymi* wpisami na Liście.

Wielki Kanał w Chinach, który tworzył rozległy system szlaków wodnych, powstawał od V do VII wieku, a w XIII wieku była to ujednolicona sieć śródlądowych dróg wodnych, składająca się ze sztucznych szlaków wodnych o łącznej długości ponad 2 tysiące kilometrów, łączących pięć dorzeczy głównych rzek.Jego budowa była największym inżynieryjnym przedsięwzięciem na świecie przed erą przemysłową – sięgał od Pekinu na północy po prowincję Zhejiang na południu. Wielki Kanał zapewniał zaopatrzenie ludności w ryż i transport strategicznych surowców. Wielki Kanał odegrał istotną rolę w rozwoju i stabilizacji gospodarczej Chin. Do dziś stanowi ważny szlak komunikacyjny.


Rezerwat fauny i flory w górach Hamiguitan na Filipinach stanowi siedlisko wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Znajdują się tam siedliska roślin i zwierząt, z  których osiem występuje jedynie w górach Hamiguitan, np. filipiński orzeł czy filipińska papuga kakadu.


Rani-ki-vav (Studnia Królowej) w Indiach została zbudowania dla upamiętnienia króla panującego tu w XI wieku. Ten rodzaj studni jest typowy dla subkontynentu indyjskiego i ewoluował od zwykłej studni do kunsztownych kilkukondygnacyjnych budowli. Rani-ki-vav powstała w czasie rozkwitu tego typu budownictwa, co sprawia, że wyróżnia się skomplikowanymi rozwiązaniami technicznymi, doskonałością proporcji i pięknem detalu architektonicznego. Jej kształt odwróconej świątyni nawiązuje do sakralnego charakteru wody. Studnia Królowej składa się z siedmiu kondygnacji i rzeźbionych płycin. Studnia składa się z tysiąca pięciuset rzeźb przedstawiających sceny religijne, mitologiczne i świeckie.Miasto Namhansanseong w Korei Południowej było zastępczą stolicą dynastii Jozonów. Leży w górach, ok. 25 kilometrów od Seulu. Twierdza została zbudowana przez mnichów-żołnierzy i mogła pomieścić nawet 4 tysiące osób. Pełniła ważne funkcje administracyjne i militarne. Choć najstarsze jej zabytki pochodzą z VII wieku, to była kilkukrotnie przebudowywana, najbardziej gruntownie w XVII wieku w celu odparcia najazdu wojsk chińsko-mandżurskich. Twierdza jest syntezą inżynieryjnych koncepcji budowli obronnych tamtego okresu opartych na wpływach chińskich i japońskich, a także zmian w sztuce fortyfikacji wywołanych sprowadzeniem z Europy broni palnej. W Namhansanseong zachowały się różne zabytki świeckie i militarne. To miasto jest do dziś symbolem suwerenności Korei.Zespół krajobrazowy Trang An w Wietnamie leży na południowym wybrzeżu Czerwonej Rzeki. Na listę UNESCO został wpisany jako dobro zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe. Jest to spektakularny krajobraz krasowych ostrych szczytów położonych wśród dolin, z których niektóre znajdują się pod wodą, i otoczonych niemal prostopadłymi, stromymi klifami. Liczna badania ujawniły ślady bytności człowieka sprzed ok. 30 tysięcy lat.


*z 2014 roku

Źródła tekstu: UNESCO.pl

Źródła zdjęć: krzysztof-kryza.flog.pl, pinterest.com, facto.dinoanimals.com, ranikivav.org, youtube.com, fortress-namhansanseong.or.kr, koogle.tv, dziedzictwounesco.blogspot.com

16 komentarzy :

 1. Piękne zdjęcia. Azja zawsze mnie zachwyca i wydaje się taka tajemnicza ... :)
  Dzięki za odpowiedź w sprawie wyglądu moich blogów. Myślę, ze w tym tygodniu będę mieć trochę czasu to się do Ciebie zgłoszę. :)

  starwarspoland.blogspot.com
  1001zakatkowswiata.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Pięknie! Najbardziej urzekła mnie studnia królowej w Indiach! Muszę zobaczyć kiedyś to miejsce...

  Jull.pl - klik!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie miejca wydają się piękne i bardzo malownicze. Azja mnie fascynuje, dlatego mam nadzieję, że kiedyś będę mogła ją zwiedzić.

  Rozumiem cię, że przed zaśnięciem jest taki moment, w którym człowiek zajmuje się swoimi myślami. Mi akurat z wielką łatwością przychodziły do głowy różne historyjki, więc nigdy nie miałam tego problemu co ty. Dobrze, że jednak znalazłaś na to sposób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe obiekty, na pewno warte obejrzenia. Raczej mam małe szanse, żeby zobaczyć je na żywo, więc fajnie, że chociaż mogę pooglądać zdjęcia i o nich poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawych rzeczy dowiedziałam się z tego postu.Pasjonuję się kulturą i historią Chin i mam nadzieję ,że kiedyś będę mogła zobaczyć ten kanał :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie piękne tereny! Trzeba o nie dbać, żeby nasze wnuki mogły je oglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta studnia wygląda niesamowicie. Nigdy się jakoś nie interesowałam takimi zabytkami i trochę teraz żałuję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Spektakularnie wyglądają, nie dziwota, że są na liście UNESCO.

  OdpowiedzUsuń
 9. UNESCO wie co robi, dbając o takie skarby natury i wytworów rąk ludzkich :) Zobaczyć te zabytki na własne oczy, to dopiero coś! Już na zdjęciach prezentują się nieziemsko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Same cuda aż buźka sama się cieszy na ten widok ;)

  madzik-world.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym na własne oczy zobaczyć studnię królowej :D


  http://roseaud.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszystkie te obiekty i miejsca są cudowne i chętnie bym się tam znalazła!
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
 13. Widoki wspaniałe :) Azja zachwyca

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie te miejsca są tak piękne i egzotyczne...

  Chciałabym tak podróżować przez te 3 lata i być codziennie w innym miejscu ale jest to raczej nie możliwe :P No chyba, że ktoś ma masę pieniędzy, chociaż nie wiem czy jego zdrowie by na tym nie ucierpiało :D


  Zapraszam na kosmetyczny KONKURS na blogu Sakurakotoo! :)

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.