sobota, 14 maja 2016

Symbole rozłożone na czynniki pierwsze

Jak powstały najbardziej znane symbole? Co oznaczają dla osób świeckich, a co dla Kościoła? Jak były wykorzystywane? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym poście.

Pacyfa (pacyfka) to powszechnie znany znak pokoju. Stworzył go w 1958 r. Gerald Holtom, artysta i projektant, który brał udział w marszach przeciw broni nuklearnej. Symbol zawiera litery N i D w alfabecie semaforowym (używanym w marynarce, aby przekazywać informacje od statku do statku), pierwsze litery od słów nuclear disarment (nuklearne rozbrojenie). Nawet w piśmie runicznym pojawia się ten znak, z tym że pacyfka z ramionami w górę oznacza człowieka, a z ramionami w dół – brak człowieczeństwa. Anton Szandor LaVey, twórca Biblii Szatana, w tym symbolu zobaczył coś jeszcze innego: krzyż z połamanymi ramionami, tzw. krzyż Nerona, który stał się symbolem szatana i ruchów satanistycznych. Istnieje pewien paradoks związany z używaniem pacyfy. „Okultystyczny i satanistyczny znak stał się symbolem hippisowskich ruchów pacyfistycznych. Zresztą eksplozja «ideologii» hippisów przypada na okres wyjątkowej fascynacji satanizmem” – pisze Roman Zając, biblista i demonolog z KUL.

Znaku victorii po raz pierwszy użył premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill, w czasie II wojny światowej, aby podnieść na duchu Anglików przerażonych wzrastającą potęgą Niemiec. Propaganda III Rzeszy wykorzystała go także do własnych celów. W krajach podbitych zaczął pojawiać się symbol „V”, jednak polska konspiracja dopisywała do niego „erloren” tworząc słowo „verloren” (niem. przegrany, stracony, zgubiony). W Warszawie na Adolf-Hitler-Platz (teraz Plac marsz. Józefa Piłsudskiego) powstała nawet konstrukcja w kształcie litery „V”, aby łamać patriotycznego ducha Polaków, jednak i z tym łatwo poradziła sobie konspiracja – budowa została spalona przez polskiego harcerza.

W związku z tym, że Niemcy mieli „swój” symbol, polska propaganda zdecydowała o stworzeniu własnego. Konspiracyjny konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej spośród 27 kandydatów wybrało znaną wszystkim „Kotwicę”, której współautorką była Anna Smoleńska „Hania”. Znak ten był stosowany jako graffiti, rysowany na murach i chodnikach. W 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z nią symbol ten stanowi ogólnonarodowe dobro i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Polski. Każdy obywatel ma także prawo i obowiązek czcić oraz szanować Kotwicę, a jej publiczne znieważanie podlega karze grzywny.

Symbol UNICEF powstał poprzez połączenie okręgu, postaci matki i dziecka oraz wieńca laurowego. Organizacja ta pomaga dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz edukacji, stąd w centrum symbolu matka i dziecko – symbol bezbronności dzieci, ale także bezpieczeństwa uosabianymi przez matkę. UNICEF działa na całym świecie stąd okrąg – symbol Ziemi. Wieniec laurowy to symbol nagrody (był przyznawany w starożytnych Grecji i Rzymie za zwycięstwo w Igrzyskach Olimpijskich, później także za inne wybitne osiągnięcia), w wypadku UNICEF może oznaczać, że ludzie, którzy pomagają, w przyszłości zostaną nagrodzeni.

Źródła tekstu: „Matura 2015 repetytorium. Zakres podstawowy i rozszerzony” 
Marta Rosińska, Lynda Edwards, niedziela.pl, pl.wikipedia.org, własne obserwacje
Źródła zdjęć: kalinus.blogspot.com, hairtell.com, zapytaj.onet.pl, logo-quiz.org
 ____________________
Wracam po roku, który był dla mnie dość ciężki, zważywszy na to, że byłam w klasie maturalnej. Zostały mi do zaliczenia tylko (a może aż?) ustne. W każdym razie przybywam z nową dawką energii i pomysłów, i mam nadzieję, że znajdą się osoby, które będą chciały dalej czytać Pisane atramentem. 

14 komentarzy :

 1. Nie miałam pojęcia, że z takich elementów powstała pacyfka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też nie wiedziałam takich szczegółów o pacyfce :P :) Fajnie się po latach czegoś nowego dowiedzieć!

  Pozdrawiam!
  Turkusowa Sowa

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy post! :)
  Nigdy bym nie pomyślała, że w taki sposób powstały te symbole.
  z-pasja-w-obiektywie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że dodałaś taki ciekawy post. Na pewno wiele osób o tym nie wiedziało ;)

  Zapraszam na mój ultra kobiecy blog o muzyce:

  gitaraiszpilki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam szczerze, że pierwszy raz słyszę o takich szczegółach symbolu pacyfka.
  Interesujący post! Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tych symbolach,ale wstyd się przyznać, że nie znałam ich znaczenia.
  pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Slyszlam o tych symbolach ale nigdy ich tak nie "rozkladalam" :)

  Gattta

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo merytorycznie mocny pościk jak na blogspota. Wydaje mi się, że znalazłaś bardzo obry pomysł na serię!

  No, z tą pacyfą to my (Katole) mamy niekiedy problem... Popatrz, jaką siłę mają symbole, że wszyscy walczą o ich zawłaszczenie, sabotowanie lub zmianę znaczenia (piję tu głównie do V-ki). Człowiek to fascynująca małpa jest! ;d

  KULTURA & FETYSZE BLOG (KLIK!)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz widzę bloga, który zajął się wytłumaczeniem symboli! Świetna robota :)
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
 10. O, ta historia pacyfki mnie zainteresowała :) W ogóle nie byłam tego świadoma, że to tak powstało ;) Fajny blog, super, że podajesz źródła - wielki plus dla Ciebie :)

  Pozdrawiam
  www.itakowo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Czekam na kolejny post, a do mnie zapraszam na nowy przepis :)
  pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blgospot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam pojęcia, że pacyfka powstała w taki sposób.

  ♡ CUTE HORROR-KLIK ♡

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.