piątek, 10 kwietnia 2015

Kampania „Don't measure a woman's worth by her clothes”

Głęboki dekolt, krótka spódniczka, wysokie obcasy i już kobieta narażona jest na różne niewybredne komentarze pod jej adresem. Sprzeciw wyraziła szwajcarska organizacja Terre Des Femmes zajmująca się prawami człowieka.Powyższe zdjęcia mają zwracać uwagę społeczeństwa na to, w jaki sposób kobieta oceniana jest przez mężczyzn (ale nie tylko) ze względu na jej sposób ubierania się: głębokość dekoltu, długość spódnicy czy nawet wysokość obcasa, oraz pouczać, że każdy może ubierać się jak chce, zgodnie ze swoim stylem, nie narażając się na kąśliwe komentarze ze strony innych.
Widać tutaj inspirację kanadyjską artystką, Rosea Lake, która wstawiła poniższe zdjęcie na swojego Tumblr dwa lata temu.


Okazuje się, że nie tylko kobiety noszące krótkie spódniczki i głębokie dekolty są niewybrednie określane. Niemiłe komentarze dotyczą nawet pań, które się tak nie ubierają, bo obok takich określeń jak „sama się o to prosi”, „bezczelna”, „dziwka”, na zdjęciach pojawia się „cnotka”, „staromodna” czy „nudziara”.


Nie raz zdarzyło mi się być świadkiem zdarzenia, w którym do dziewczyny czy kobiety zwracano się w impertynencki sposób, sama byłam nieraz obiektem tego typu zachowań. Na szczęście zdarzają się mężczyźni, dla których takie postępowanie jest nie do pomyślenia. Ta kampania była zapewne skierowana do tej pierwszej grupy.
Jeśli byłeś/byłaś obiektem takich uwag, na pewno nie wdawaj się w dyskusje z osobami, które wypowiadają się źle na Twój temat nie znając Cię, a już w żadnym wypadku nie przejmuj się tym, nie zaczynaj myśleć o sobie źle. Nieważne, czy jesteś gruba (lub gruby), zbyt wysoka (lub wysoki) czy niska (lub niski). Musisz cenić siebie, znać swoją wartość, znać zarówno swoje zalety jak i wady. Te pierwsze pielęgnować, a te drugie zaakceptować lub starać się poprawiać. Pamiętaj, że żyjesz po to, by być szczęśliwym, a nie próbować uszczęśliwiać innych.

Źródła tekstu: elle.pl, własne obserwacje

Źródła zdjęć: elle.pl, roseaposey.tumblr.com

15 komentarzy :

 1. Ciekawa akcja. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz ubiór w tak dużym stopniu wpływa na to jak postrzegają nas inni. Zbyt często oceniamy ludzi patrząc tylko na ich wygląd, nawet nie próbujemy ich bliżej poznać. To smutne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow ciekawy post, sama prawda a my rzadko to zauważamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. pewność siebie i posiadanie własnej wartości to podstawa każdej niezależnej kobiety! :)
  mogłabym prosić o poklikanie w nowym poście? :)
  http://czillen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowny blog i bardzo interesujący post! Ciekawe zdjęcia! Gratuluje! Czekam na kolejne wpisy!
  Zapraszam do siebie ;) http://ultraviolence-design.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam już tą kampanię wcześniej, ale wątpie czy to da ludziom do pomyślenia. Raczej tak łatwo nie zmienią nastawienia, choć warto próbować. Bardzo ciekawy post :)

  ❋Ms Ally-klik❋

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet nie wiedziałam o istnieniu takiej kampanii. Tego typu rzeczy powinno się szerzyć na skale masową. Niestety, ludzie nadal patrzą na pewne sprawy bardzo stereotypowo, i to nie tylko w tej kategorii. Może kiedyś zamiast patrzeć na innych, najpierw spojrzą na siebie~

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam już kiedyś to zdjęcie. Bardzo fajna akcja :)
  Zapraszam! zuzu-zuzannaxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa akcja. Nigdy o niej nie slyszalam, a daje naprawde dobry przekaz!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa akcja, bardzo podoba mi się ta "miarka", jest taka prawdziwa... cóż, dla niektórych nieważne jak i tak będzie źle :) Dobrze, że o tym piszesz :)
  http://sloiczeknutelli.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna akcja, każda dziewczyna zakładając krótką spódniczkę albo większy dekolt spotkała się z pogardliwym wzrokiem lub uwagami..

  OdpowiedzUsuń
 11. Nawet nie wiedziałam że istnieje taka akcja... Ale bardzo dobrze że zaczęto o tym mówić, nie wiem czy ludzie nie potrafią uszanować czyjegoś ubioru czy wyglądu ? Szkoda że nie wszyscy są tolerancyjni...
  W wolnym czasie zapraszam lu-sia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta akcja już jest bardzo dawno, troszkę się nie dziwię jak ludzi postrzegają np. te cm spódniczek, gdyż społeczeństwo nie potrafi jeszcze wyjść ze stereotypów. Jednak sukienki czy spódnice, które odkrywają pośladki lub "cały tyłek" wzbudzają we mnie zachwytu bo sądzę że nie wygląda to apetycznie i ładnie. Może dlatego (jak to określiła koleżanka trochę wyżej) "dziewczyna zakładając krótką spódniczkę albo większy dekolt spotkała się z pogardliwym wzrokiem lub uwagami..".
  Pozdrawiam

  ladyfashworld.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa akcja ;) Nigdy o niej nie słyszałam. Fajny obrazek na nagłówku!
  http://przyszopceuszatych.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Też nie słyszałam o tej akcji, ale ma bardzo ciekawy przekaz ;)

  amelia-bloog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.