sobota, 21 lutego 2015

„[...] codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.” cz. VII

Dziś kolejna porcja krótkich ciekawostek. Będzie m.in. o nowych i trochę starszych technologiach i o japońskim więzieniu dla kobiet. Odwiedzimy też Nowy Sącz w poszukiwaniu nie takiego zwykłego grafficiarza.

Robocar


Dwuosobowy samochodzik, który nie potrzebuje kierowcy, zaczynają testować Brytyjczycy. Pojazd ma służyć dzieciom, osobom niepełnosprawnym, starszym oraz kobietom (jedna trzecia z nich nie ma prawa jazdy). Jak ogłosiła Claire Perry, minister transportu, dniem testów robosamochodów będzie środa. W ten dzień będą sprawdzane m.in. hamowanie, automatyczne nawigowanie, trzymanie się pasa czy dostosowanie do określonej prędkości w zależności od natężenia ruchu. To wszystko za sprawą licznych czujników, skanerów i komputerów badających na bieżąco przestrzeń wokół samochodu.

Najsłynniejsza skrzynka pocztowa – bez stempli, bez znaczków

Post Office Bay na wyspie Floreana (archipelag Galapagos) to chyba najoryginalniejsza skrzynka pocztowa na świecie. Nie tylko z wyglądu, ale też „działania”. Powstała w XVIII wieku i trwa w niezmienionej formia do dziś, głównie za sprawą turystów. Została stworzona przez poławiaczy wielorybów, którzy ustawili w tym miejscu beczkę z wyciętym otworem i do niej wkładali listy. Następnie kolejni żeglarze i podróżnicy rozwozili je po świecie i dostarczali w odwiedzane przez siebie miejsca. Ten system jest bardzo prosty: wystarczy napisać list, zaadresować i zostawić w beczce, a z wrzuconych wcześniej wybrać te, które będziemy mogli dostarczyć adresatowi w dalszej podróży. W ostatnich latach w zabawie wzięło udział ok. 1700 osób zapewniając później, że ten system naprawdę działa.

Graficiarz z Nowego Sącza


Graficiarz Mariusz Brodowski o pseudonimie mgr MORS z Nowego Sącza uczy mieszkańców poprawnego pisania i wymawiania problematycznych wyrazów. Swoje lekcje umieszcza na zniszczonych ścianach budynków licząc, że ludzie skorzystają z jego działalności. Inicjatywa bardzo podoba się polonistom; uważają, że przekaz w takiej formie lepiej i łatwiej trafi do młodych ludzi, a władze Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu planuje udostępnić kawałek muru na umieszczenie kolejnego wyrazu w ramach cyklu edukacyjnego. Projekt ma być kontynuowany do końca tego roku.

Japońskie więzienie dla kobiet

Powstałe na Sikoku ósme w Japonii więzienie dla kobiet różni się znacznie od pozostałych tym, że jego wyposażenie i umeblowanie jest w delikatnym, subtelnym odcieniu koloru różowego. Ma to zapewnić więźniarkom poczucie kobiecości i zmniejszyć uczucie odizolowania. Więzienie posiada też wydzieloną część dla matki z dzieckiem oraz oddział ginekologiczny. Oczywiście pomysł wzbudził sporo kontrowersji, jak na przykład brak zgody podatników na estetyzację zakładów karnych z ich pieniędzy oraz seksizm jako utożsamianie kobiety z kolorem różowym.

Ciemna strona KsiężycaNaukowcy z NASA utworzyli niezwykłą animację. Przedstawia ona niewidoczną z Ziemi, ciemną stronę Księżyca. Obraz ten jest ogólnodostępny – można go znaleźć TUTAJ. Informacje wykorzystane przez inżynierów zostały zebrane przez amerykańską sondę kosmiczną Lunar Reconnaissance Orbiter. Ciemna strona Księżyca jest pozbawiona księżycowych mórz, za to pokrywają ją różnej wielkości kratery.
Po raz pierwszy druga strona satelity ziemskiego została uchwycona w 1959 roku przez radzieckie urządzenie Łuna 3. Teraz Księżyc jest obserwowany przez LRO dostarczającego informacji na temat tamtejszego gruntu oraz potencjalnych miejsc do lądowania na jego powierzchni.

Odwiedźmy dom internetu


Gdyby nie specjalne budynki wyposażone w odpowiednią infrastrukturę, okablowanie, instalacje chłodzące, serwery, odpowiednie zabezpieczenia i inne urządzenia, które trudno sobie wyobrazić, internetu praktycznie by nie było. Do maja w Polsce było 30 takich obiektów. Teraz pod Poznaniem jest budowany kolejny, jeden z nowocześniejszych w Europie.
Aby odwiedzić internet, wystarczy wpisać w Google „Google Data Center”. Gigant zdecydował się na pokazanie pilnie strzeżonych wnętrz w centrum danych w Council Bluffs. Obiekt zajmuje 35 tysięcy m2. Wydatki firmy wynoszą ok. 2 miliardy dolarów na kwartał.

Źródła tekstu: Angora nr 8, Torii nr 23, własne obserwacje
Źródła zdjęć: jodimyatt.wordpress.com, podroze.onet.pl, radiokrakow.pl, 
en.rocketnews24.com, print screen ze stroy svs.gsfc.nasa.gov, zdjęcie z Google Street View
____________________

Pamiętacie, kiedy narzekałam, że cierpię na brak pomysłów i to jest najgorsze, co może być? Zmieniam zdanie. Brak czasu jest teraz moim największym wrogiem. Od wtorku czy środy miałam gotowe i pomysł, i materiały, a tutaj sprawdzian goni sprawdzian, kartkówka kartkówkę, a z dnia na dzień jest coraz więcej pracy domowej, mimo że staram się ją odrabiać na bieżąco. Błagam, niech luty się skończy – to był dla mnie pechowy miesiąc.   

8 komentarzy :

 1. Robocar jest na pewno świetnym rozwiązaniem, ale mógłby wyglądać trochę lepiej. Nigdy nie słyszałam o Post Office Bay, sama chętnie wrzuciłabym tam mój listy. Najbardziej podoba mi się ten graficiarz z Nowego Sącza jego pomysł jest genialny.

  OdpowiedzUsuń
 2. wow, ile można się dowiedzieć !

  Korzystając z okazji chciałabym Cię zaprosić na mój blog, gdzie pojawiła się nowy post. Za wszelkie sugestie i propozycje będę bardzo wdzięczna. :) Zachęcam również do obserwowania . miło mi że nie wpadłaś w pułapkę z kropką
  [ life plan by klaudia ]

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten samochodzik mi się podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 4. W takim więzieniu mogłabym być :))

  Zerknij http://maadeleinefashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że te samochody w przyszłości będą królować na drogach. W końcu technologia idzie niesamowicie do przodu!

  http://minimalistyczny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyle rzeczy o których nie miałam pojęcia :O
  foxhurvia-art.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuje za komentarz i zapraszam na kolejną notkę :)
  [ life plan by klaudia ]

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.