wtorek, 13 stycznia 2015

Piękne i niebezpieczne

Dzisiaj trochę krócej, ale nie mniej ciekawie. Dzisiaj napiszę o kilku pięknych, lecz niebezpiecznych zwierzętach.

Conus
Ten przepiękny ślimak zamieszkuje ciepłe wody – występuje w morzach i oceanach strefy międzyzwrotnikowej i (np. w Australii, gdzie odkryto ponad 70 gatunków tego zwierzęcia), w pobliżu raf koralowych. Choć wygląda pięknie, jest niebezpieczny, szczególnie dla dzieci i nieuświadomionych turystów zachwyconych urodą jego muszli. Wyposażony jest w strzałkę jadową (radulę), który wbija w swoją ofiarę i wypuszcza jad, paraliżując ją. Niestety, trucizna jest również niebezpieczna dla człowieka.

Kazuar hełmiasty
Ten przepiękny nielot zamieszkuje dżunglę Nowej Gwinei. Mimo że ptak dorasta do 2 metrów wysokości, jest bardzo płochliwy. Odżywia się owocami, nasionami oraz bezkręgowcami. Żyje ok. 50 lat. Szacuje się, że na wolności jest tylko 1500 kazuarów, mniej niż pand w Chinach.
Ptak przetrzymywany w klatce może być niebezpieczny dla człowieka. W programie „72 niebezpieczne zwierzęta Australii” opiekunka jednego z kazuarów skarżyła się, że – choć pracuje w zoo kilka ładnych lat – to nadal jej podopieczny zachowuje się agresywnie w stosunku do niej, np. skacze na ogrodzenie, kiedy ona koło niego przechodzi.

Ognica pstra/skrzydlica ognista/skrzydlica pstra/ryba motyl
Występuje we wschodniej części Oceanu Indyjskiego i zachodniej części Oceanu Spokojnego, na obrzeżach lagun i raf. Nazwy „skrzydlica” i „ryba motyl” nawiązują do płetw przypominających skrzydła, natomiast słowo „ognista” – do silnego bólu, jaki wywołuje u człowieka jej jad, który zawierają kolce na grzbiecie.
Atakuje przede wszystkim wtedy, kiedy ktoś zakłóci jej spokój. Opuszcza głowę, a podnosi płetwę grzbietową tak, by kolce były skierowane w stronę przeciwnika. Należy wtedy jak najszybciej uciekać, bo ognica może zaatakować znienacka, wbijając kolce w ciało ofiary, a ból, jaki powoduje trucizna, jest silny i długotrwały.
Murena cętkowana
Występuje w pobliżu raf koralowych u wybrzeży Azji, Afryki, Australii i Nowej Gwinei. Prowadzi nocny tryb życia, dnie spędza w szczelinach skał. Żywi się małymi rybami i głowonogami, jednak może być także niebezpieczna dla ludzi. Jest wyposażona w bardzo ostre zęby. Może je wbić w ciało człowieka, który próbuje ją schwytać.

Nibykobra siatkowana

Występuje w Australii. Jest uważana za drugiego najbardziej jadowitego węża na świecie (ustępuje miejsca tajpanowi pustynnemu). Często w poszukiwaniu jedzenia – gryzoni – wybiera się w pobliże ludzkich siedzib, np. do śmietników. Jest odpowiedzialna za największą liczbę śmiertelnych ukąszeń w Australii.Źródła tekstu: program „72 niebezpieczne zwierzęta Australii” na National Geographic Wild, wikipedia.org, avru.org, zoo.lodz.pl


Źródła zdjęć: grimwade.biocem.unimelb.edu.au, dinoanimals.pl, starsza.flog.pl, pl.wikipedia.org, podroze.onet.pl
____________________
Przepraszam, że tak długo nie pisałam, niestety pochłonęły mnie obowiązki, prace domowe, matematyka i zajęcia dodatkowe. Dzisiaj znalazłam dwie godzinki, żeby dokończyć post, na który się zbieram od kilku dni.
Trochę z innej beczki. Wkrótce, tj. 16 stycznia, miną dwa lata odkąd bloguję na Pisane Atramentem. Pytanie: czy bylibyście zainteresowani loterią? 

5 komentarzy :

 1. Mega boje się węży, wiec ostatnie zwierze mnie przeraża
  ogólnie notka bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 2. super post, a na zdjęcie węży nie mogę patrzeć, boje sie

  Pozdrawiam i życzę cudownego tygodnia :)
  Anru

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten kazuar hełmiasty jest taki piękny, aż nie wiarygodne, że może być niebezpieczny. Uwielbiam twoje posty, zawsze można się z nich czegoś ciekawego dowiedzieć. Życzę ci kolejnych dwóch, a nawet dziesięciu lat blogowania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie ciekawostki :) Świetnie to przedstawiłas :)

  http://kasjaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Awesome post! Happy Monday dear. :D

  I follow you on GFC, I hope you can follow me if you havent yet. Thanks!

  xoxo;
  STYLEFORMANKIND.COM
  Like On Facebook
  Follow On Bloglovin

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.