sobota, 13 września 2014

Stolice Europy - Paryż

Paryż - stolica mody, kultury, centrum polityczne Francji. Liczne zabytki oraz piękno tego miasta przyciąga wiele milionów turystów.

Wieża Eiffla została zbudowana w 1889 roku z okazji setnej rocznicy wybuchu rewolucji francuskiej. Przedstawiciele stanu trzeciego (chłopi i mieszczanie) zbuntowali się przeciwko ówczesnemu królowi, Ludwikowi XVI, który musiał zaakceptować utworzenie monarchii konstytucyjnej.


Luwr przez wiele lat był siedzibą królów, jednak po przeniesieniu rezydencji władcy do Wersalu stracił na znaczeniu. Obecnie jest jednym z największych muzeów na świecie. Można w nim zobaczyć m.in. obrazy Leonarda da Vinciego: „Mona Lisa”, „Madonna w grocie”, starożytne dzieła takie jak Wenus z Milo i Kodeks Hammurabiego.
Wersal to miejscowość, w której mieści się pałac – przykład budowli barokowej oraz symbol francuskiej monarchii absolutnej. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z 700 pomieszczeń 120 udostępnia się do oglądania. Warto dodać, że wśród tych 700 pokoi nie ma łazienki, więc mieszkańcy Wersalu załatwiali się gdzie tylko popadnie.
Również teren wokół Wersalu zasługuje na wspomnienie i – przede wszystkim – obejrzenie. Cudowne, wręcz bajeczne, klasyczne ogrody zachwycają.


Katedra Notre Dame, wzniesiona na wyspie na Sekwanie, była budowana ponad 180 lat – od drugiej połowy XII wieku do pierwszej połowy XIV. Gotycka katedra katolicka, której nazwę można tłumaczyć jako „Nasza Pani” (Matka Boska). Słynna dzięki toczącej się w niej powieści francuskiego pisarza Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”.Plac przed kościołem został zaprojektowany w czasach Napoleona III, a w 2006 roku poświęcono go Janowi Pawłowi II. Od tamtej pory nosi nazwę „Dziedziniec Notre Dame – Plac Jana Pawła II”.


Oczywiście na trasie naszej wycieczki nie może zabraknąć Disneylandu. Cena za tę przyjemność wynosi od 65 do 80 € (od ok. 273 do ok. 336 zł) za osobę dorosłą i od 59 do 74 € (od ok. 248 do ok. 310 zł) za dziecko.Katakumby paryskie to sieć kamieniołomów, z których w czasach cesarstwa rzymskiego pobierano wapień do budowy miasta. Kiedy w przeludnionym Paryżu zaczęły panować epidemie, zaczęto tu znosić zwłoki. W XIX wieku utworzono pomieszczenia, które przeznaczono do zwiedzania. To miejsce bywało często odwiedzane przez Paryżan, o czym świadczą graffiti z XIX wieku. Bywał tam także Victor Hugo, autor powieści „Nędznicy”, której akcja toczy się w katakumbach. W czasie II wojny światowej w podziemiach odbywały się tajne spotkania francuskiego ruchu oporu.
Cena wejścia to 6 € (ok. 25 zł) + wpisowe.Nie mogłam się powstrzymać, by nie wspomnieć o dolinie Loary (czasem nazywana Ogrodami Francji). Loara to najdłuższa rzeka Francji. Nad nią zbudowano piękne, wręcz bajkowe, majestatyczne pałace.
Źródła tekstu: Wielka Encyklopedia Geografii. Europa, wyd. Oxford, Wielki Encyklopedyczny Atlas Świata. Tom I. Europa Zachodnia, Wydawnictwo Naukowe PWN, pl.wikipedia.org, international.disneylandparis.com
Źródła zdjęć: flickr.com by Kenny (zoompict) Teo, krc.wikipedia.org, historylines.net, vigoenfotos.com by J. Albertos, en.wikipedia.org, ciekawostki-o-krajach.manifo.com, fotoforum.gazeta.pl, karolina-aroundtheworld.blogspot.com, piekne-widoki.blogspot.com, serwisy.gazetaprawna.pl, rp.pl, wiadomosci.wp.pl, fostertravel.pl, creativemagazine.pl, funandstory.blog.pl, zwiedzajswiat.pl, pl.wikipedia.org, pl.wikipedia.org by Thomas Steiner


____________________
Przepraszam, że piszę tak późno, ale niestety pierwsze tygodnie szkoły to totalna masakra. Może inaczej. Druga klasa liceum to totalna masakra. Wystarczy tylko wspomnieć, że sprawdziany z matematyki mamy zapowiedziane do listopada.


Wpadłam na genialny pomysł. Mam wielu Czytelników, którzy przygotowują lub będą przygotowywać się do matury (mnie matura czeka za półtora roku, ale z moim tempem…). Teraz robią dziwną maturę ustną z języka polskiego, polegającą na opowiadaniu przez ok. 10 minut o  jakimś tekście kultury. Sądzę, że to głupota, jednak coś trzeba powiedzieć, najlepiej z sensem. Dlatego postanowiłam zrobić cykl postów na temat epok i dzieł powstałych w danym okresie, żeby uchronić się od błędu kardynalnego (który może zdyskwalifikować pracę), dowiedzieć się, o co chodzi w danym tekście kultury i co i jak o nim powiedzieć. Mam nadzieję, że ci, którzy będą pisać maturę będą zainteresowani, a starsi Czytelnicy chętnie przypomną sobie co nieco o danym okresie. Muszę oczywiście wiedzieć, czy mój pomysł przypadł Wam do gustu, dlatego zapraszam do głosowania w ankiecie.
Pisząc te posty nie będę korzystała z Internetu, w którym – wiadomo – każdy może napisać co chce, ale z mojego podręcznika od polskiego („Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka” wyd. WSiP), który zdecydowanie jest wiarygodniejszym źródłem informacji.

Jak Wam minęły te pierwsze 2 tygodnie szkoły? Jeszcze żyjecie czy już ledwo-ledwo? ;)

4 komentarze :

 1. Spadłaś mi z nieba z przygotowaniem do matury! Jestem pierwszym rocznikiem tej dziwacznej matury :(
  2 tygodnie szkoły z drugiej klasy w porównaniu do trzeciej to raj. Korzystaj jeszcze z tego!

  OdpowiedzUsuń
 2. i so want to visit all these places
  keep in touch
  www.beingbeautifulandpretty.com
  www.indianbeautydiary.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nasz pani od polskiego twierdzi, że jak przetrwamy II klasę to już nic nam nie straszne :) Cykl postów przygotowujących do matury to genialny pomysł, każdemu się przyda.
  Paryż to takie moje niespełnione marzenie, co roku obiecuję sobie, że w wakacje tam pojadę. Nie wiedziałam tylko, że bilety do Disneylandu są aż tak drogie.

  OdpowiedzUsuń
 4. dla mnie szkoła zacznie się dopiero w październiku, ale już siedzę nad książkami, bo mam jeszcze do zaliczenia proseminaria ;P
  chętnie przypomnę sobie coś z maturalnych czasów, odświeżę wiedzę ;)

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.