poniedziałek, 2 czerwca 2014

HIV i AIDS

Dziś, w związku z rozszerzoną biologią, mieliśmy spotkanie z panią z fundacji odnośnie HIV i AIDS. Na tych dwóch lekcjach dowiedziałam się więcej niż na zwykłej lekcji biologii o chorobach wirusowych.


HIV i AIDS to nie to samo
Nie może być AIDS bez HIV, ale może być HIV bez AIDS – można być nosicielem wirusa, ale nie chorować na chorobę, którą on powoduje. HIV to wirus, a AIDS to choroba.

Kiedy mogę się zarazić?
Większość zapewne kojarzy, że HIV można się zarazić poprzez kontakty seksualne. Dobrze, ale nie tylko. Również przez kontakt z zakażoną krwią, zazwyczaj przez brudne igły.
W Polsce na ogół nie spotyka się szpitali, w których używa się zanieczyszczonych narzędzi, jednak są osoby pracujące jako lekarze czy pielęgniarki, które nie zmieniają rękawiczek po każdym pacjencie. Tak też można się zarazić, dlatego, jeśli będziecie kiedykolwiek w szpitalu (czego Wam nie życzę) lub w jakimkolwiek gabinecie specjalistycznym, zwracajcie uwagę, czy lekarz lub pielęgniarka zmieniają rękawiczki.  W końcu nie wiadomo, czego czy kogo dotknęli.
Jeśli jesteście typem ludzi, którzy cały czas przesiadują w szpitalach, zazwyczaj w różnych, lepiej na bieżąco róbcie sobie badania na obecność HIV. Pani podała nam przykład swojego kolegi, który jeździł po wielu klinikach i w którejś zaraził się HIV, jednak nie robił na bieżąco badań na tego wirusa, więc nie wiedział później, który szpital podać do sądu.
Kobiety z wirusem HIV mogą, lecz nie muszą zarazić dziecka. Wystarczy, że planując ciążę lub w trakcie niej zrobią badania. W przypadku wyniku pozytywnego, robi się cesarskie cięcie.
Należy pamiętać, że przez kilka lat, mimo że się zaraziliśmy, możemy nie mieć objawów.

Kiedy dojdzie do zakażenia...

1.       Osłonka wirusa zlewa się z błoną komórkową atakowanej jednostki
2.       Kapsyd wraz z zawartością wnika w komórkę.
3.       Enzym odwrotna transkryptaza na podstawie RNA wirusa upodabnia materiał genetyczny wirusa do materiału genetycznego komórki.
4.       DNA wirusa wbudowuje się w DNA komórki gospodarza.
5.       Replikacja DNA zostaje zatrzymana; powstają RNA wirusa oraz elementy składowe kapsydu i osłonki.
6.       Elementy wirusa są składane w całość.
7.       Wirus opuszcza zainfekowaną komórkę; komórka gospodarza nie ulega zniszczeniu, ale wytwarza nowe wirusy, które mogą atakować kolejne komórki.

Badania
Badania należy wykonać trzy miesiące po sytuacji ryzykownej, ponieważ wirus musi się namnożyć.
Należy pamiętać, że nawet przez dziesięć lat możemy nie mieć objawów zakażenia wirusem HIV. O symptomach zarażenia mówi ten filmik:


Na ogół badania na obecność wirusa HIV odbywają się anonimowo. Dlaczego „na ogół”? Nie dotyczy to niepełnoletnich, którzy muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na wykonanie badania.
Po wyniki badań należy samemu zgłosić się do punktu, w którym je mieliśmy, po tygodniu od wykonania zabiegu. Dlaczego osobiście należy odbierać badania? O wirusie HIV nie musi wiedzieć nikt oprócz chorego i jego partnera, a przechwycenie listu czy przypadkowe jego otworzenie przez kogoś nie jest problemem.

Kampania „Pozytywne życie” przeciwko AIDS i HIV:
 Numer Raz

Maria Seweryn

Ewelina Flinta

Natalia Kukulska

 Joanna Jabłczyńska

 
 Michał Piróg

Kacper KuszewskiŹródła tekstu: zajęcia z panią na temat HIV i AIDS, 
„Biologia na czasie 1”, zakres rozszerzony, 
wydawnictwo Nowa Era

Źródło obrazka: pixers.pl

Źródło filmików: youtube.com: 
telewizjazdrowie – „AIDS – Co to jest AIDS/HIV?” 
Pozytywni w Tęczy „Pozytywne życie”
 ____________________
Uff, najgorszy tydzień za mną. Przede mną dwa tygodnie poprawiania ocen. Chyba jakoś we wrześniu obiecywałam sobie, że będę się uczyć i poprawiać na bieżąco tak, żeby nie poprawiać ocen pod koniec roku. Tak, tak, „Konsekwencja” to moje drugie imię. Zaraz po „Niechcemisiępoprawiaćtejprzeklętejgeografii”.
Mam nadzieję, że chociaż Wy żyjecie, bo mnie poprzedni tydzień tak wykończył, że aż – o, zgrozo! – wyczerpały mi się pokłady pomysłów i weny na pisanie. Po prostu szkoła zabija kreatywność...

5 komentarzy :

 1. Brrr... aż ciarki mnie przeszły - ciekawe piosenki

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w szkole również było podobne spotkanie. Bardzo dobrze, ze odbywa się takich więcej. Ludzi trzeba uświadamiać w jaki sposób można zarazić się wirusem, może wtedy zmniejszy się nietolerancja wobec osób chorych.
  Ja również ostatnio nie mam na nic siły. Masz rację szkoła zabija kreatywność :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak, szkoła zabija kreatywność. Też kiedyś sobie obiecywałam, że "w tym roku na pewno będę się uczyć, będę mieć dobre oceny!", teraz jednak już wiem, że nigdy tej obietnicy nie dotrzymuję, więc uczę się tak, byleby zdać. Ciekawy temat poruszyłaś :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post, pierwszy chyba taki jaki spotkalam

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybrałaś dobry temat, trudny, ale dobry.
  Mi niestety zostało mnóstwo do nauki :(

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.