poniedziałek, 13 stycznia 2014

„[...] codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.” cz. V

Kolejna dawka krótkich ciekawostek. W tej części odwiedzimy rezerwaty ciemności, dowiemy się, czym jest kwezal herbowy i wiele innych.

Rezerwaty ciemności
Zanieczyszczenie światłem jest równie szkodliwe, jak zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla. Dlatego powstały rezerwaty ciemności, czyli obszary terenu wyznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej. Doskonale widać tam Drogę Mleczną i (bez teleskopu) ok. 2 tysiące gwiazd. Jednak rezerwaty ciemności nie powstały tylko po to, aby w spokoju można było oglądać niebo. Korzystają z nich zwierzęta, które są aktywne nocą, narażone na wyginięcie w oświetlonym środowisku.

Pasożytniczy grzyb zabija żaby
Zjawisko masowego wymierania płazów, obserwowanego od końca XX w., początkowo przypisywano zmianom środowiska. W 1998 r. odkryto, że przyczyną jest pasożytniczy grzyb (Batrachochytrium dendrobatidis), prawdopodobnie pochodzący z Afryki. Winę za jego rozpowszechnienie ma ponosić afrykańska żaba szponiasta, dawniej wykorzystywana jako zwierzę laboratoryjne. Badacze uważają, że przejściu grzyba w formę chorobotwórczą sprzyjają: osłabienie organizmu i wyższa temperatura powietrza.
Australijski gatunek żaby (Taudactylus acutirostris) był prawdopodobnie jedną z pierwszych ofiar pasożyta. Ostatniego żywego osobnika widziano w 1997 r., a obecnie ten gatunek jest uważany za wymarły.

Chwasty mogą być ładne
Chwasty są niepożądane w uprawach –obniżają wielkość i jakość plonu. Człowiek walczył z nimi, jak tylko się dało, jednak chwasty uodporniły się na zabiegi agrotechniczne. Na pomoc przyszła jednak rolnikom chemia i technika, przez co wiele odmian chwastów, wcześniej pospolitych, jak np. lnicznik właściwy, wyginęło, a niektóre, np. miłek szkarłatny (zdj.) są zagrożone wyginięciem i wpisane a Czerwoną Listę Roślin i Grzybów Polski.

Kwezal herbowy
Ten piękny ptak był dla Indian symbolem wolności po podboju Ameryki Środkowej przez Hiszpan, ponieważ ten gatunek trudno się hoduje – zazwyczaj po schwytaniu osobniki giną. Barwne pióra samców składały się na diademy władców Majów i Azteków. Zabicie kwezala było przestępstwem – ptak związany jest z kultem jednego z bogów, Quetzalcoaltha – dlatego po wyrwaniu kilku piór wypuszczano go na wolność.


Źródła tekstu: wikipedia.pl, odkrywcy.pl, „Po prostu biologia” wyd. WSiP
Źródła zdjęć: odkrywcy.pl, arkive.org, queen-of-diamonds.flog.pl, ciekawe.onet.pl

____________________
To jest pierwszy post całkowicie i tylko i wyłącznie zaczerpnięty z książki (i pani) od biologii.
Myślałam, że nie dodam tego postu, bo mój Internet wariuje. Mam jednak nadzieję, że zdążę jeszcze dzisiaj skomentować notki na Waszych blogach.

Trzymajcie się ciepło.

5 komentarzy :

 1. Staram się tak postrzegac wszystko, ale codziennosc czasami mnie po prostu przytłacza :/

  OdpowiedzUsuń
 2. 'Rezerwat Ciemności' brzmi dosyć groźne xD
  Cudne to zdjęcie nieba i nawet nie wiedziałam, że chwasty mogą być takie ładne. Zawsze kojarzyły mi się z jakimś wstrętnym zielskiem a tu takie kwiatki ;3
  Ładny ptaszek (dziwnie to zabrzmiało xdd)

  OdpowiedzUsuń
 3. nigdy nie słyszałam o 'rezerwatach ciemności" - ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. piękny nowy wygląd bloga! Nagłówek,oh, cudo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale niszczymy tą przyrodę... niesamowite, że to robimy, nawet jeśli jest to robione nieświadomie :/

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.