poniedziałek, 23 grudnia 2013

Jak obchodzi się Boże Narodzenie w poszczególnych krajach, czyli krótka wycieczka

W prezencie gwiazdkowym otrzymujecie ode mnie, Drodzy Czytelnicy, bilet na krótką wycieczkę poznawczo-rekreacyjną. Jej celem jest zapoznanie się z tradycją Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach.


Holandia
Dla większości holenderskich dzieci ważniejsze są Mikołajki, obchodzone  5 grudnia.
W Mikołajkowy poranek Sinterklaas (po holendersku „Mikołaj”) w swoim czerwonym ubraniu płynie do miejscowości w Holandii. Podróżuje ze swoimi sługami, tzw. Zwarte Pieten. Kiedy wysiada z łodzi, biją wszystkie dzwony kościelne. Potem Sinterklaas wsiada na białego konia i prowadzi pochód przez miasto. Jeśli jest w Amsterdamie, odwiedza królową.
5 grudnia dzieci zostawiają swoje buty przy kominku lub wystawiają je na zewnątrz i śpiewają piosenki Mikołajowi, mając nadzieję, że ten przyjdzie i da im prezenty. Wierzą także, że jeśli zostawią marchewki czy siano dla konia, dostaną cukierki. Mówią, że w nocy Zwarte Pieten wspinają się na dach i przez komin (lub okno) wkładają prezenty i cukierki do butów.
Dzieci wierzą także, że Zwarte Pieten mają nagrane ich uczynki z zeszłego roku. Dobre maluchy dostaną od Mikołaja prezenty, za to niegrzeczne wyjadą do Hiszpanii (Holendrzy wierzą, że Sinterklaas mieszka w Madrycie), gdzie Zwarte Pieten nauczą je, jak mają się zachowywać.

Francja
Francuzi dekorują swoje domy szopkami. Wśród glinianych figur pastuszków czy Świętej Rodziny, można spotkać piekarza, policjanta, rzeźnika i księdza. W grudniu w niektórych miastach we Francji, np. Marsylii, odbywają się targi, na których można kupić takie ozdoby.
We Francji jest także zwyczaj palenia drewna wiśniowego polanego winem. Podobno jego zapach jest przepiękny.
Głównym francuskim bożonarodzeniowym daniem jest Réveillon, jedzony w Wigilię lub rano w Boże Narodzenie, po powrocie z nabożeństwa. Oprócz tego spożywa się pieczonego indyka z kasztanami lub pieczoną gęś, ostrygi, foie gras, homara, dziczyznę i sery. Na deser jest blok czekoladowy zwany Bûche de Noël.
Inną tradycją, celebrowaną w niektórych częściach Francji, jest spożywanie 13 różnych deserów składających się z różnych rodzajów orzechów, owoców i ciast.

Japonia
W Japonii nie ma wielu chrześcijan, więc Boże Narodzenie nie jest powszechnie obchodzone. To bardziej czas szczęścia niż święto religijne. Wigilia jest ważniejsza dla Japończyków. Traktuje się ją jak drugie Walentynki – romantyczne spotkanie dwóch zakochanych, którzy wymieniają się prezentami. Japończycy na ogół nie spędzają świąt w domu – jadają w restauracjach, dlatego rezerwacja stolika w Wigilię może być bardzo trudna.
25 grudnia wszystkie sklepy i szkoły są pootwierane – w Japonii nie ma świątecznej przerwy.
Jak powiedzieć po japońsku „Wesołych Świąt”? „Meri Kurisumasu” lub krócej „Meri Kuri”.
Japończycy spożywają w Boże Narodzenie... smażonego kurczaka. Oblegają wtedy KFC. W ten dzień restauracje „robią” ok. 20% dochodu rocznego!
Kolejną japońską tradycją są megakaloryczne ciasta z truskawkami i bitą śmietaną, udekorowane lukrem lub czekoladą i świątecznymi ozdobami. Są kupowane przed świętami, jednak po 25 grudnia już się ich nie je. Podobno od tych ciast wzięło się przekonanie, że kobiety po 25. roku życia „tracą ważność” i nie są już atrakcyjnymi kandydatkami na dziewczyny i żony.

Źródła tekstu: whychristmas.com, mazzi.wordpress.com
Źródła zdjęć: liveleak.com, lesnac.com,
 japanholic-girl.blogspot.com, japantoday.com

____________________
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wyglądają święta w innych krajach niż ja tutaj opisałam, wejdźcie na whychristmas.com.
Zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i fajnych prezentów pod choinką oraz rodzinnych i spokojnych świąt,

Nessa.

7 komentarzy :

 1. Ooo, do Francji to bym się chętnie wybrała, na takie święta XD

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wiedziałam, że w Holandii w taki sposób obchodzi się Święta/ Mikołajki ;P
  również życzę Wesołych i zdrowych Świąt ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Większości tych rzeczy nie wiedziałam, ale i tak najbardziej zaskoczyła mnie Japonia. Truskawki i kurczak z KFC w święta... Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle trochę się spóźniłam :P
  Wesołych i pogodnych świąt Nessa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś robiłam o tym prace w szkole ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Awesome Blog! Happy New Year!
  Can we follow each other on gfc/bloglovin?

  Enter my giveaway here:
  http://asweetwoorld.blogspot.com/2013/12/rosegal-international-giveaway.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, z tymi świętami to w zależności od kraju, kultury i przede wszystkim wierzeń bardzo się to wszystko różni... Ale dzięki temu jest to bardzo ciekawy temat!

  www.rosee-hirst.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.