czwartek, 28 lutego 2013

Graffiti - wandalizm czy sztuka?

Nieraz zapewne spotkaliście się z wszelakimi napisami na murach, płotach i tym podobnych i zazwyczaj nie były one zbyt inteligentne ani ładnie wykonane. Chciałabym Wam jednak pokazać, że graffiti to jednak sztuka, a nie „JP na 100 %”. 
 Graffiti to zbiorcza nazwa dla różnorodnych elementów wizualnych np.: obrazków, napisów, które są umieszczone w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo, bez zgody władz, choć zdarzają się wyjątki.
 Zdania na temat graffiti są podzielone: jedni uważają je za akt wandalizmu, inni – sztuki.
Zasadniczo techniki malowania graffiti są dwie: „z ręki”, tzn. za pomocą samych farb w sprayu, (rzadziej używa się pędzla i farby akrylowej) oraz malowanie z wcześniej wykonanych szablonów.
 Zwyczaj pisania po murach, którego celem było przekazanie swoich poglądów, miał miejsce już w starożytności, np. wypisywanie wyzwisk pod adresem Filipa II i Macedończyków (dzisiejsza Grecja) podczas bitwy pod Cheroneją, czy w Rzymie za czasów Nerona (prześladowania chrześcijan).
Warto także wspomnieć, że w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej 152 znajduje się graffiti-mural. W roku powstania (2001), był największy na świecie, a obecnie jest jednym z wielu dużych murali.


Źródła tekstu: pl.wikipedia.org, murale.mnc.pl, własne obserwacje
Źródła zdjęć: mojalodz.blox.pl

____________________
Już postanowione: jutro idę kupić nagrody, a kiedy pojawi się upragniony pięćdziesiąty obserwator - ogłoszę loterię.
Do napisania!

13 komentarzy :

 1. Sztuka! Ja naprawde "jaram się" grafiti jak je widzę. Powinni zrobić taki park gdzie stoją białe mury i każdy kto chce może coś namalować, a zostaje to zamalowane na nowo białą farbą po jakim czasie gdy brakuje miejsca! Geniusz :P

  Agnes-intuicja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się strasznie podobają !! *-*
  Nie każdy ma talent do takiego malowania *-*

  OdpowiedzUsuń
 3. Zależy jakie to graffiti, jeżeli bez obraźliwych napisów to sztuka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ten mural w Łodzi, wygląda super.
  twojatworczosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Zależy jakie graffiti. Bo nie wiem, czy wypisywanie na ścianach przekleństw i innych takich można tak nazwać. Ale jeżeli ktoś to robi z pasją to czemu nie ;)

  Fajny blog, obserwuję i liczę na to samo ^^

  belle-chaussette.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. no to czekamy na loterię ;) Jaaaa jak ja uwielbiam czytać twoje komentarze <3

  OdpowiedzUsuń
 7. fajnee. ;)
  http://zielonookaszatynka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Opowiadam się za sztuką. Jeśli chodzi o artystów lubujących się w graffiti, to polecam wszystkim zapoznać się z londyńską galerią niejakiego Banksy. Banksy - jest to bodajże najsławniejszy grafficiarz, którego tożsamości nikt nigdy nie ustalił :3. To była tak dygresja. Raz tylko widziałam to słynne graffiti na Piotrkowskiej, naprawdę, robi ogromne wrażenie :).

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. fajny bloooog.! <3 podoba mi się tuu.!

  http://eciia-eciiaa.blogspot.com/ Obserwujemy ? ;DD
  ODPISZ U MNIE.!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. graffiti jest fantastyczne!
  obserwuję i zapraszam do siebie
  może odpowiesz na TAG?
  deepinthedreams.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. W tarnowie jak się jedzie od dworca są cudowne graffiti - Papież jan paweł II ,Barack Obama i inni . Na prawde cudowne . Grafiti też jest pod mostem na tych dużych stęplach :D
  its-olivia-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem zwolenniczką każdego rodzaju sztuki, ale wiadomo wszystko ma swoje granice. Gdy jadę samochodem po dużych miastach, czasem na murach i mostach można spotkać zapierające dech w piersiach graffiti - wyraz talentu autora. Aż miło patrzeć. Ale gdy widzę, na świeżo pomalowanym bloki HWDP lub coś w tym stylu to aż krew mnie zalewa. Jak już powiedziałam: wszystko ma swoje granice :)
  Graffiti z notki są super (z wyjątkiem jednego;)), pozdrawiam!

  AB

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie sztuka, ale należy rozróżnić malowanie graffiti jako sztukę od zwykłego wandalizmu, który możemy spotkać na starych wagonach pociągowych, czy na starych murach.

  OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.