czwartek, 17 stycznia 2013

Op-art

Sztuka zazwyczaj kojarzy się z... nudą. Patrzysz na obraz i zastanawiasz się, co on przedstawia i co autor chciał przekazać. Jednak z op-artem jest zupełnie inaczej...
Op-art to sztuka optyczna, wzrokowa, inaczej nazywana wizualizmem. To kierunek w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, a nie na jego intelekt czy emocje.
Okres, w którym op-art najlepiej się rozwijał, to lata 50. i 60. XX wieku.
Typowe dzieło op-art składa się z powtarzających się, geometrycznych wzorów, które przypominają kalejdoskop. Najczęściej tworzą iluzję trójwymiarowości. Celem artysty tworzącego op-art jest zdezorientowanie lub zaskoczenie ludzkiego oka, czy wywołanie w człowieku uczucia zwątpienia w swój zmysł wzroku.
Pionierem op-artu jest Victor Vasarely, dla którego charakterystyczne są obrazy składające się z rombów. Dzięki nim mamy wrażenie naprzemiennej wypukłości i wklęsłości w jego pracach.
Innymi przedstawicielami tej sztuki byli: Richard Anuszkiewicz, Bridget Riley, Almir Mavignier.
Moda w stylu op-art jest „bardzo brutalna, seksowna, jednoznaczna, bez romantyzmu, bez emocji. Prawdziwa siła i prostota”, jak mówi Marc Jacobs o swojej kolekcji wiosna/lato 2013.

Źródła tekstu: pl.wikipedia.org, malarstwo.awardspace.info, 
artcyclopedia.com, iwoman.pl, własne obserwacje
Źródła obrazków: modfrugal.com, madamehunter.com 

1 komentarz :

  1. To w jaki sposób przedstawiłaś op-art na swoim blogu zaciekawiło mnie.Plus gratulacje za interesujący zbiór informacji.

    OdpowiedzUsuń

☆Dziękuję za Twój komentarz
☆Zostaw proszę link do swojego bloga - odwdzięczę się za Twoją opinię
☆Nie uznaję "obserwacji za obserwację", obserwuję tylko te blogi, które mi się podobają.